Борино – Сърцето на Западните Родопи
Борино е живописно село в Южна България, разположено в западната част на Родопите, на 1140 метра надморска височина. Като административен център на община Борино в област Смолян, то е едно от най-привлекателните кътчета в планината, съчетаващо природна красота, богата история и етническа хармония. С население от около 2300 души, Борино е пример за устойчивост и гостоприемство, което го прави любима дестинация за туристи и почитатели на спокойния планински живот.
Природата – богатството на Борино

Сгушено в котловина, заобиколена от вековни борови гори и стръмни скали, Борино предлага впечатляващи гледки и чист въздух, които трудно могат да бъдат надминати. Селото е врата към някои от най-известните природни забележителности в Родопите. Ягодинската пещера, намираща се на 16 км, пленява с кристалните си сталактити и сталагмити, а Буйновското ждрело, прорязано от река Буйновска, е сред най-красивите проломи в България. На юг от селото се издига връх Виденица (1652 м), за който се смята, че е бил светилище на бог Дионис в древността. От върха се откриват панорами, които спират дъха.
Дяволският мост в местността Хайдушки дол и Кемеровият мост, водещ към връх Виденица, са други природни и исторически акценти, които привличат посетители. Биосферният резерват „Кастракли“, на 6 км от Борино, е дом на уникална черноборова гора и спокоен микроязовир, идеален за разходки и отдих. Екопътеките в района, като „Дяволската пътека“ и маршрута до извора на река Въча, предлагат лесни и приятни преходи сред дивна природа.
История и култура
Борино носи отпечатъка на дълга и разнообразна история. Старото му име, Карабулак, свидетелства за османското присъствие, а през 1934 г. е преименувано на Борино. Археологически находки, като кремъчни инструменти край хижа „Орфей“, сочат, че районът е обитаван още от праисторически времена – около 65 000–60 000 г. пр.н.е. В близост до селото са открити и останки от късноантична сграда от V-VI век, вероятно крайпътна станция, което подсказва значението му като кръстопът в миналото.
Днес Борино е символ на етническа толерантност. В селото живеят българи-християни, турци, българи мюсюлмани и роми, които споделят общо пространство в хармония. Тази многообразна култура може да се усети в Изложбено-занаятчийския център, където са представени традиционни занаяти, бит и обичаи на местните жители. Родопската кухня също е част от очарованието – ястия като пататник, клин супа и домашни сладка радват небцето на всеки посетител.
Съвременен живот и туризъм

Макар и малко, Борино е добре организирано село с детска градина, училище, здравна служба и туристическо-информационен център. В последните години то отбелязва положителен прираст на населението, което е рядкост за планинските райони. Въпреки предизвикателства като наводненията през 2024 г., които повредиха пътища в общината, Борино бързо се възстановява, подкрепено от усилията на местната администрация и общността.
Туризмът е ключов за развитието на селото. Освен природните забележителности, Борино предлага възможности за екотуризъм, велотуризъм, джип сафари и пещерен туризъм. Пешеходни маршрути като „Пътека на здравето“ (1600 м) до връх Турлата или по-дългият преход до хижа „Орфей“ и Кемеровия мост (14 км) са сред любимите на посетителите. Риболовът и ловът също привличат ентусиасти, а близостта до границата с Гърция (само 2 км) добавя международен колорит.
Защо да посетите Борино?
Това е място, където времето сякаш забавя ход, а природата и хората живеят в симбиоза. Тук можете да избягате от шума на града, да се потопите в тишината на планината и да откриете истории, изваяни в камък и гора. Селото е доказателство, че красотата не е само в големите неща, а в малките детайли – от звука на реката до топлината на местното гостоприемство. Независимо дали търсите приключение, спокойствие или връзка с миналото, Борино има какво да ви предложи.